Mida unenäod tähendavad?

Kas unenägudel on sügavam tähendus? Unenägude seletamisel on see kahtlemata üks peamisi küsimusi. Suur osa inimesi usub seda ja ka psühhoanalüütik Sigmund Freud kinnitab oma uurimistöödes seda hüpoteesi. 

Popkultuuris on unenägude seletamine ja analüüsimine väga populaarne teema nii meelelahutuslikust kui ka psühholoogilisest aspektist – psühhoanalüüs aitab unenägude kaudu leida võtme, mis avab ukse inimese varjatud annete avastamiseks ja sisemaailma uurimiseks. See on väga põnev teekond. 

Unenäod on lühikesed, kuid sisukad ja mitmetahulised lood, mida meie aju jutustab meile REM une staadiumis. Ja kuigi vahel on tunne, et sa näed öö jooksul ühte pikka unenägu, on inimesel tavaliselt igal ööl mitu unenägu, mis pikenevad uneaja lõpu poole. 

Miks unenäo analüüsimine võib olla kasulik?

Oma unenägusid analüüsides või neile seletusi otsides avastad enda kohta alati midagi uut. Kõik sinu ihad, soovid ja unistused on peidus sügaval alateadvuses ning just nimelt unenäod aitavad seda infot sinu teadvusesse vahendada.

Elu jooksul võib inimene und näha kokku umbes viie või kuue aasta jagu. Isegi mõne inimese suhted ei ole nii pikad kui meie unenägudes elamise aeg… Ja kuigi tänu unenägudele on meile antud võimalus piiluda oma sisemaailma, on unenägude fookus sellegipoolest suunatud ikka välismaailma, et lahendada elulisi probleeme. Oluline on mõista, et tegelikud lahendused peituvad meis endis, meie alateadvuses ja unenägudes.

Unenäod hõlmavad üldjuhul elemente ärkveloleku ajast, näiteks meile tuttavaid inimesi või paiku. Sageli on neil aga meie unenägudes tavapärasest hoopis erinev roll. 

Miks see nii on? Sest unenägudes on kõik sümboolne. Alateadvus suhtleb meiega sümbolite keeles ning seetõttu võidki sa mõnikord näha ennast unenäos kukkumas, kui tunned end elus ebakindlalt. Sa ei näe ennast unes oma ärkveloleku reaalsuses ja olukordades, vaid alateadvus maalib sinu tunnete ja käitumise põhjal sümboolse pildi ja palub sul sellele tähelepanu pöörata. Oluline on ka jälgida, kuidas olukorrad sinu unenäos lõppevad, sest just neis on peidus lahendused ja suunad, mida oma ellu rakendada.

Unenägudes võivad inimesed läbi elada stsenaariume, mis ei oleks ärkvel olles võimalikud, sest seaks ohtu inimese emotsionaalse toimetuleku mehhanismi. Nimelt elatakse unenägudes läbi traumasid, mis on tihti peidetud sügavale meie alateadvusesse. Just emotsionaalse tasandi traumadest on osaliselt tingitud ka õudusunenäod. Seetõttu arvavad paljud asjatundjad, et unenägude nägemine on nagu igaöine teraapia, milles saab keerukad olukorrad ja rasked juhtumid turvaliselt uuesti läbi elada.

Teadlik unenägemine

Usutakse ka, et unenägemine on hoopis rännak astraaltasandile, kus on võimalik oma elu, tunded ja/või emotsioonid ümber programmeerida, mustreid muuta ning õppida midagi uut spirituaalses, emotsionaalses või intellektuaalses plaanis. Teadlikku unenägemist ehk kirgast unenägu (inglise keeles lucid dream/dreaming) iseloomustab unenägude teadlik kontrollimine, mis on otseses seoses oma elu ja valikute teadliku kontrollimisega. Vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei ole teadlikku unenägemist keeruline õppida, kuigi selles vilumuse saavutamine võib olla küllaltki pikk protsess.

Ent väljaspool teadlikku unenägemist on unenäosümbolid ja -narratiiv üldiselt unenägija kontrolli alt väljas. Unenäod on müstilised järjestikused aistingud, emotsioonid, ideed ja kujundid, mis esinevad tahtmatult inimese mõtetes siis, kui tema teadlik meel puhkab. Unenägude seletamisel on oluline tähele panna, kuidas unenäod võivad olla loovuse või inspiratsiooni allikaks, aidates unenägija elu reaalselt suuresti paremaks muuta. 

Meie unenägude seletajast leiad ​​juhiseid, seletusi ja näpunäiteid, mis aitavad sul mõista oma unenägudes ilmnevaid motiive ja sümboleid. Kuivõrd enamikul unenäo-sümbolitel on universaalne tähendus, vaata unenägude sügavamaks ja mõtestatumaks seletamiseks ka otsitavate märksõnade sünonüüme ehk samatähenduslikke sõnu ja antonüüme ehk vastandsõnu.

Ingrid Von Wicca

 

Vasta

(*) Täida tärniga märgitud väljad. Me ei avalda Sinu emaili aadressi.